Skorzystaj z promocji na nasze kursy i webinary!

Dziękuję za wspólne wychodzenie poza ramy

6 zasad, którymi warto się kierować

kiedy chce się budować zaangażowaną społeczność w mediach społecznościowych.

Roberta Cialdini, psycholog społeczny, sformułował w swojej książce “Wywieranie wpływu na ludzi: Teoria i praktyka” sześć zasad wpływu, które mogą być bardzo pomocne w przygotowywaniu treści marketingowych. Poniżej podzieliłam się z Wami moimi sposobami, jak można je wykorzystać.

Zasada wzajemności

  • na czym polega: Staramy odwdzięczyć się osobie (lub firmie, instytucji), która nam coś dała. Budowanie relacji opartych na wzajemności jest kluczowe w świecie mediów społecznościowych. Dając coś bezinteresownie, zyskujesz zaufanie i lojalność swojej społeczności. Ludzie będą bardziej skłonni do wybrania twoich produktów/usług/wydarzeń, jeśli będą mieli poczucie, że otrzymują coś wartościowego w zamian.
  • jak ją wykorzystać w praktyce: Udzielaj wartościowych treści i informacji bez oczekiwania natychmiastowego zwrotu. Stwórz spójny harmonogram publikacji, który dostarcza Twojej społeczności cennej wiedzy i rozrywki.

Zasada społecznego dowodu słuszności

  • na czym polega: Społeczny dowód słuszności to przykład na to, że jesteśmy bardziej skłonni do robienia tego co już ktoś sprawdził i wypróbował. Czym więcej osób pokazuje, że coś jest atrakcyjne, wtedy to wydaje się także atrakcyjniejsze dla nas. Ludzie mają tendencję do naśladowania zachowań innych, zwłaszcza jeśli widzą, że przynoszą one pozytywne wyniki. Dzięki udostępnianiu tego jak z Twoja społeczność korzysta z twoich poleceń, budujesz zaufanie i przekonujesz kolejnych obserwujących, że warto zrobić to samo.
  • jak ją wykorzystać w praktyce: Pokazuj ile osób korzysta z twoich treści, udostępniaj relację, w których jesteś oznaczony i dziel się sukcesami swojej społeczności. Udostępniaj opinie klientów oraz miłe wiadomości, które potwierdzają, że Twoje działania dają korzyści.

Zasada zaangażowania i konsekwencji

  • na czym polega: Zaangażowana społeczność to klucz do sukcesu w mediach społecznościowych, o czym już wiemy. Im więcej osób będzie aktywnie udzielać się na Twoim profilu, tym większy zasięg będą miały Twoje publikacje. Dodatkowo, regularny kontakt z obserwującymi buduje więź i lojalność wobec Twojej marki.
  • jak ją wykorzystać w praktyce: Zachęcaj do aktywnego udziału społeczności poprzez stawianie pytań (CTA), organizowanie konkursów/wyzwań i proponowanie zdania relacji np. z wizyty w muzeum czy kinie. Odpowiadaj na komentarze i pytania, aby pokazać, że doceniasz zaangażowanie Twojej społeczności.

Zasada autorytetu

  • na czym polega: Autorytet przyciąga uwagę i buduje zaufanie. Ludzie szukają ekspertów, którym mogą zaufać i za którym mogą podążać. Dlatego ważne jest, abyś prezentował się jako wiarygodne źródło informacji w swojej dziedzinie, aby przyciągać nowych obserwujących i utrzymywać lojalność istniejących.
  • jak ją wykorzystać w praktyce: Pokazuj swoją wiedzę i doświadczenie aby ludzie wiedzieli, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie. Udostępniaj artykuły, wywiady, case studies oraz inne materiały, które podkreślają Twój autorytet.

Reguła niedostępności

  • na czym polega: Reguła ta odwołuje się do założenia, że człowiek pragnie tego, co jest niedostępne albo czego jest mało. Ludzie bardziej cenią rzeczy, które są rzadkie, oryginalne. Przez to, że nie każdy może je mieć, wydają się nam one bardziej wartościowe. 
  • jak ją wykorzystać w praktyce: Możesz tworzyć ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków zamkniętej grupy czy udostępnione tylko dla wybranych osób. Organizować wydarzenia dla najbardziej zaangażowanych lub takie, w których liczba miejsc jest ograniczona.

Zasada lubienia i sympatii

  • na czym polega:  Ludzie chętniej obserwują osoby/instytucje/marki, które lubią i którym ufają. Budując osobiste relacje i pokazując ludzkie aspekty swojej marki, tworzysz więź emocjonalną z Twoją społecznością, co może prowadzić do większego zaangażowania i lojalności.
  • jak ją wykorzystać w praktyce: Buduj relacje poprzez wyrażanie empatii, pokazywanie autentyczności i wspólne zainteresowania. Udostępniaj osobiste historie, pasje i zainteresowania związane z Twoją pracą lub osób, które pracują w danym miejscu/nad konkretnym wydarzeniem.